Välkommen till Alvar Hallgren Bygg AB

Vi bygger på tradition

 

Grunden till vårt renodlade byggföretag lades 1944 av byggmästare Alvar Hallgren från Romakloster på Gotland.
I dag drivs verksamheten i tredje generationen av dottersonen Daniel Hallgren och vårt kontor och lager är fortfarande kvar i Roma.

Företaget, som har ca 30 anställda, har förutom nybyggnation inriktat sig på renovering/restaurering, service och underhåll av byggnader. Många av våra hantverkare är kunniga inom restaurering av byggnadsminnesförklarade hus.

Vi satsar mycket på miljöfrågor och ger vår personal särskild utbildning inom detta område.

Facebook Pagelike Widget

Följ våra senaste arbeten på Facebook

Kontakta oss

Kontoret:
Lokstallsgatan 6. 622 54 Romakloster
0498- 50725
info@alvarhallgrenbygg.se

Arbetsledningen:
Daniel Hallgren VD
0707-85 80 30
daniel@alvarhallgrenbygg.se

Conny Nilsson Arbetschef
0737-45 55 50
conny.nilsson@alvarhallgrenbygg.se

Ulrika Olsson Koordinator
0703-20 00 55
ulrika@hallgrenbolagen.se

Mathias Johansson Arbetsledare
0704-00 50 26
mathias@alvarhallgrenbygg.se

Patrik Hansson Arbetsledare
patrik@alvarhallgrenbygg.se

Johan Månsson Arbetsledare
johan@alvarhallgrenbygg.se

Marie Ekström Ekonomiassisent
marie@alvarhallgrenbygg.se